Hollanda'nın Türkiye'de Ne Kadar Yatırımı Var ?

Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımı ne kadar ? Hollandalı Şirketler Hangileri ? İşte Tüm Merak edilenler.

@admin' tarafından7 ay önce eklendi2.3 B

Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımı 22 milyar dolar

Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımı 22 milyar dolar

Hollanda ile diplomatik kriz, gözleri ticari ilişkilere çevirdi. 2 bin 711 Hollandalı şirketin Türkiye'de 22 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. 2 ülke arasındaki ticaret hacmi ise 6.6 milyar dolar.


HOLLANDALI 2 BİN 711 ŞİRKET VAR

HOLLANDALI 2 BİN 711 ŞİRKET VAR

Hollanda, 22 milyar dolar ile Türkiye'ye en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor. Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre Hollanda'nın Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımlardaki payı yüzde 15.8 seviyesinde. Türkiye'de 2 bin 711 Hollanda sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.

TİCARETTE İBRE TÜRKİYE LEHİNE

TİCARETTE İBRE TÜRKİYE LEHİNE

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 6 milyar 604 milyon dolar oldu.

Türkiye, Hollanda'ya 3 milyar 589 milyon dolarlık ihracat yaparken, 3 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ticaret son iki yıldır Türkiye lehine fazla veriyor.


Türkiye'de Yatırımları Bulunan Hollandalı Şirketler

Türkiye'de Yatırımları Bulunan Hollandalı Şirketler

Hollanda Türk bakanlara ve gurbetçilere uyguladığı şiddet ile büyük tepki aldı. Sosyal medyada Hollanda malı marka ürünlere protesto başladı. Peki Hollanda markaları neler, Türkiye'deki piyasada hangi ürünleri var?

Aslında marketlerden benzin istasyonlarına, finans piyasasından gıdaya kadar bir çok Hollanda şirketi ülkemizde faaliyet gösteriyor. Gıda sektöründe "Perfetti" firması Vivident, Mentos, Chupa Chups, Big Babol, Center Fresh, Broklyn gibi ürünlerle yer alıyor.

Hollanda finans şirketleri hangileri? 

Türkiye'de finans sektöründeki en büyük kurum ING Bank. NN Sigorta ve Credit Europe Bank Hollanda şirketlerinden bazıları. KLM Royal Dutch Airlines ve Martinair ise Hollanda'nın turizmdeki şirketleri.

Hollanda araba markaları arasında ise DAF Kamyon Uzel Massey ferguson traktörleri bulunuyor. Hollanda'nın en büyük markaları ise petrol sektöründe yer alıyor. Shell bunların başında yer alırken Tamoil firması da bir diğer kurum. Hollanda'nın ünlü markaları arasında Philips ile TomTom navigasyon cihazı da bulunuyor.

Hollandalı Şirketler

Hollandalı Şirketler

Ünlü temizlik üreticisi Unilever'in bir ayağını da Hollanda oluşturuyor. 1930 yılında iki yahudi firması olan Hollandalı margarin üreticisi Margarine Unie ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluştu. İşte unilever firmasına ait markalar AXE, Becel, Cif, Domestos, Dove, Knorr, Lipton, Vaseline, Yumoş, Algida, Calve, Carte Dor, Clear, Fruttare, Max, Rinso, Cif, Elidor, Sana, OMV olarak biliniyor.

Peki Hollanda malı giyim markaları neler? C&A giyim perakende zinciri Hollanda ülkesine ait bir markadır. Head kayak ürünleri ve tenis raketleri de bu ülkenin ürünlerinden.

İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !